Division I
Special Recognition Awards
Volunteer of the Year - Festival – Gary Simon - Atchafalaya Basin Festival
New Event of the Year --- Atchafalaya Basin Festival
Classic Award Fair--------- Livingstion Parish Fair
Classic Award Festival-------Gueydan Duck Festival
Marketing Awards
Best Poster – Atachafalaya Basin Festival
Best Brochure – Satchmo Summerfest
Best Program Book – Rayne Frog Festival
Best T-Shirt –Plaquemines Fair & Orange Festival
Best Pin/Button – Gueydan Duck Festival
Best Cap – Gueydan Duck Festival
Best Website - Atchafalaya Basin Fesitval
Best Marketing Items – Rayne Frog Festival
Division II
Special Recognition Awards
Volunteer of the Year - Festival & Fair – Steve Guillory - Louisiana Cattle Festival & Fair
Classic Award Fair – Louisiana Cattle Festival & Fair
Classic Award Festival – Breaux Bridge Crawfish Festival
Marketing Awards
Best Poster – Breaux Bridge Crawfish Festival
Best Brochure – Breaux Bridge Crawfish Festival
Best T-Shirt – Breaux Bridge Crawfish Festival
Best Pin/Button – Breaux Bridge Crawfish Festival
Best Cap – Patterson Cypress Sawmill Festival
Best Website –Breaux Bridge Crawfish Festival
Best Marketing Items – Patterson Cypress Sawmill Festival
Division III
Special Recognition Awards
Volunteer of the Year - Fair - Bill Durden - Washington Parish Free Fair
Volunteer of the Year - Festival – Neal Mayon - Louisiana Shrimp & Petroleum Festival
Classic Award Fair – Washington Parish Free Fair
Classic Award Festival – Louisiana Shrimp & Petroleum Festival
Marketing Awards
Best Poster – Louisiana Shrimp&d Petroleum Festival
Best Brochure – Louisiana Shrimp & Petroleum Festival
Best Program Book – International Rice Festival
Best T-Shirt – Louisiana Shrimp & Petroleum Festival
Best Pin/Button – International Rice Festival
Best Cap – International Rice Festival
Best Website – International Rice Festival
Best Marketing Items – Louisiana Shrimp & Petroleum Festival
LAFF 2011 Poster and Essay Award Winners
Poster Contest Winners
OVERALL
Alex St. Ann Plaquemines Parish Orange Festival
Grades 1-3
1st - Caleb St. Pierre Westwego Cypress Swamp Festival
2nd - Nelson Rojes - Beauregard Parish Fair
3rd - Carson Voth -Washington Parish Free Fair
Grades 4-6
1st - Carson Porter - Beauregard Parish
Fair 2nd - Andrew Duhe - Westwego Cypress Swamp Festival
3rd - Nadia Para - Livingston Parish Fair
Grades 7-9
1st - Riley Robertson - Washington parish Free Fair
2nd - Erin Odom - Washington Parish Free Fair
3rd - Angelika Creppel- Plaquemines Parish Orange Festival
Grades 10-12
1st - Chelsea Guidy-Ross Livingston Parish Fair
2nd - Kaylin Musser - Beauregard Parish
3rd - Ariel Allen - Livingston Parish Fair
The Essay Contest Winners
Grades 6-8
1st Place: Quinnell Smith, 8th grader at Belle Chase Middle School,
representing The Plaquemeines Parish Fair & Orange Festival.
2nd Place: Grandall Blount, Jr., 8th grader at Holden School,
representing the Livingston Parish Fair Association.
3rd Place: Adam Lapeyrouse, 7th grader at Haynes Academy School,
representing Westwego Cypress Swamp Festival.
Grades 9-12
1st Place: Alexander Kerbow, 10th grader at Singer High School,
representing the Beauregard Parish Fair
2nd Place: Rhett Orgeron, 11th grader at Belle Chase High School,
representing the Plaquemines Fair & Orange Festival.
3rd Place: Sheldon Hitchens, 11th grader at DeRidder High School,
representing the Beauregard Parish Fair.